Referenciák

H&M Váci1

 

Új H&M üzlet nyílt az eredetileg Alpár Ignác által tervezett Váci1-ben, a hajdani Pesti Hazai Első Takarékpénztár épületében. Csapatunk a be light! világítótesteket szállított a műemléki terekbe.

Az üzletről az OCTOGON architecture&design magazin is beszámolt 128. lapszámában, a cikk az alábbiakban olvasható.

Alpár Ignác kalapja - H&M üzlet a Váci1-ben
A vasbetonszerkezet megjelenése a magyarországi építészetben a 20. század első évtizedeire tehető. Az első öt vasbeton szerkezetű épület egyike az egykori Pesti Hazai Első Takarékpénztár Váci utcai háza, ami 1911-1915 között épült fel Alpár Ignác tervei alapján.

E különleges építéstechnológiájú házat, mely egykor az értéktőzsdének is otthont adott, 2007-2009 között, Christian Biecher-König Tamás-Wagner Péter közös munkája nyomán megszületett engedélyezési terv mentén, 2008-2011 között renoválták. Példás szakmai együttműködésben és színvonalon zajlott a projekt, átadása óta pedig a műemléki épület kereskedelmi és szórakoztató központként funkcionál. Századfordulós enteriőrjeit a fejlesztő Horizon Development, a DVM group tervező- és kivitelező teamjével közösen, idén tavaszi átadással gondolta újra (funkcióiban is), illetve modern terekkel egészíttette ki.

 


 

Jelenlegi bérlői között a H&M (a központi irodája mellett) a legújabb, egyúttal legnagyobb magyarországi üzletét nyitotta meg az épületben: a férfi-, női- és gyermekruházat, Home és szépségápolási részleg, továbbá kibővített cipőrészleg is helyet kapott az 5262 négyzetméter nettó területű, háromszintes üzletben.

 

 

A részben műemléki terekben megvalósult enteriőrben harmonikus kapcsolat jött létre az eltérő világok, avagy az anyag-, faktúra- és dekórumgazdag eklektikus építészeti örökség és a berendezés, a letisztult vonalú állványrendszerek, sztenderdek, árubemutató-pultok skandináv jellege között. E két világ között mintha a folyamatosan változó, színpompás árucikkek jelentenék az örök változást, oldják a klasszikus részek ünnepélyességét, de „öltöztetik” a vásárlókat és a puritán üzletberendezést egyaránt. És van azért abban valami báj, hogy a feltehetően a befoglaló műemléki épület méltóságteljes sarokbástyája miatt a régi világban „Alpár Ignác kalapja”-ként nevezett házban most éppen kalapokat is árulnak.  Az új „enteriőröltözet” külön rétegét képviseli a színhelyes, energiatakarékos világítás (a Váci1-ben található üzletek kialakításakor és üzemeltetése folyamán is olyan új technológiákat használtak és használnak, amelyekkel csökkenthető a környezeti terhelés). S ha már rétegek: a fények nagyban járulnak hozzá, hogy az üzletbe betérők számára a műemléki terekben a nézelődésen túl a szemlélődés is fontossá váljon, így aztán a vásárlási élmény részévé válnak az árukínálat feltérképezése mellett az épület belső téri rétegei. Miként egykor Budapest legendás „bevásárló-palotáiban” (Párisi Áruház, Corvin stb.), úgy most a Váci1-ben a nemes kő burkolatokra, ólmozott ablakokra, az akantuszleveles konzolokra, a helyben megőrződött aranyozott bronz fali lámpára is rácsodálkozik a vásárló a shoppingolás közben.

 


 

Belsőépítészeti tervező: H&M Interior designer csapata, Stockholm

Együttműködő építész tervező (kiviteli tervezés): Bánáti + Hartvig Építész Iroda Kft.

Szöveg: Molnár Szilvia
Fotó: H&M