Referenciák

Corvinus Egyetem

Címkék:

c

 

A Duna pesti oldalán a Szabadság-hídtól nem messze található a Corvinus Egyetem új épülete, amely az AD Stúdió tervei alapján, a Konstruma Építész Irodával együttműködve, Oláh M. Zoltán (generál tervező) vezetésével készült a Wallis beruházásában.

A komplexum oktatási épület, könyvtár és irodaépület egyben. A belsőépítész Szokolyai Gábor volt, az épület egészének világítását a Be light! Kft. szállította. A komplexum oktatási épület, könyvtár és irodaépület egyben. A belsőépítész Szokolyai Gábor volt, az épület egészének világítását a Be light! Kft. szállította. A külső és belső terekben alkalmazott világítótestek, világítási megoldások bármelyikével találkozhatunk a hagyományos izzólámpától a legújabb LED technológiákig.
Egy minden tekintetben modern épület létrehozása volt a cél, amely megtartja intézményes jellegét, de ugyanakkor innovatív megoldások, és a modern technika elemeit is magában hordozza pl.: LED óra a földszinti előcsarnokban, színes homlokzati fények.

Homlokzatvilágítás:
Az épület szögletes formáit, a homlokzat felső felére tervezett döntött üvegtáblákkal tették különlegessé az építészek, e mögé került a 160 db RGB LED lámpatest 5x32db-os osztásban, amely egy kis felbontású kijelzőhöz hasonlóan pixelekből épül föl. A másik része a 7 db 25m-es függőleges fénycsík, ezek előtt opál üveglap teszi homogénné a LED-ek fényét. A csíkok egyenként 7 db 3,4m-es szakaszból állnak, egy-egy lámpatestet alkotva. Minden lámpatest egyedileg vezérelhető, amely lehetőséget teremt arra, hogy akár mindegyik különböző színnel és fényárammal világítson. A színvariációk száma megegyezik a legmodernebb kijelzőkével, vagyis 16 millió különböző színárnyalatra képes a rendszer bármely lámpateste.

A világítási képek, mozgások, effektusok megjelenítését egy DMX alapú programozható elektronika vezérli. Gyakorlatilag bármilyen monochrom vagy színes, statikus- vagy mozgókép, felirat programozható számítógéppel a homlokzatra. Akár ünnepnapokra, egyedi eseményekre, évszakokra, időjárásra, pár példát említve. A megoldás számos előnye mellett egy fontos adat a teljesítmény felvétel, ami a maximális üzemben sem több mint 1,5 kW! Az épületet, oldalhomlokzata egy egyszerű de látványos világítást kapott Simes négy irányba világító fémhalogén lámpatestekkel. Az egymástól 6m-re lévő csillagszerű fényhatások feldobják a kockaépület oldalait.

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Corvinus Egyetem 2

 

Külső- és belsőtér világítása
Az egyetem főbejáratán áthaladva padlóba süllyesztett Endres Lighting LED profilokat láthatunk, amelyek a mennyezetbe süllyesztett nagyfeszültségű neoncsövek vonalában vezetnek be. Ezek a megoldások kellemes hangulatfényt adnak, és működésük nem függ az időjárási körülményektől. A két oldalt lévő füves területen Simes taposólámpák szolgálnak falmosó világítás céljára, mindkét oldalon derítik Corvinus Egyetem feliratot. Az előtérben mennyezetbe süllyesztett Antares fémhalogén mélysugárzók adják az általános világítást, ezekkel átlagban 100-150 lux megvilágítás van a nagyelőadó alatti térben. Belépve a földszinti aulába, a bevezető vonalak neoncsövekkel végződnek és mennyezetre szerelt Simes mélysugárzók adnak kellő fényt. Ide nem lehetett süllyesztett lámpatesteket elhelyezni a fém álmennyezet mögött lévő gépészet miatt, és az itt lévő kétemeletnyi belmagasság megengedi a nagyméretű henger lámpákat, amik a fény egyenletesebb eloszlása végett szélesen sugárzó lencsével szereltek. A belsőépítészek által tervezett, rendkívül látványos LED óra itt látható, ez egy 720 pixelből álló fal, előtte a jellegzetes narancssárgára festett üveggel. A 12x60-as osztású kijelzőn mindig az aktuális perc pixele villog, továbbá minden percváltásnál öt másodpercig megjeleníti a pontos időt számokkal. A működést a homlokzati vezérlőhöz hasonlóan DMX alapú vezérlő elektronika látja el, igény szerint bármilyen (minta) program játszható le a falon.

A recepciós pult Losonczy Áron találmányából a legmodernebb technológiával épült, fényáteresztő betontégla burkolatot kapott. Ennek köszönhetően a térben lévő fényviszonyok mellett érvényesülni tudjon a pult, az üvegbeton mögé hidegfehér fényű LED csíkok kerültek. Ennek az izgalmas megoldásnak az előnyei, hogy hosszú élettartamú fényforrásokkal, állandó üzemben, kellően egyenletes eloszlású a fény, a felületen a rendelkezésre álló szűk 10cm-es résben, ami a pult és az üvegbeton között helyezkedik el. Az épület Cuczor utcai oldalán találhatók a bérlemények bejáratai, három, lifttel, recepciós pulttal és bérlőfeliratokkal ellátott Lobby. A bejárati előtetőkre védett Hoffmeister halogén spotlámpákat szereltek. Belül az általános világítást és a recepciós pult bútorvilágítását T5-ös fénycsövekkel szerelt Halla profilok adják. A helyiségek érdekessége a liftek kijelzője és az emeletek bérlői táblájának narancssárga színű LED-es háttérvilágítása. A világító részek az amúgy teljes egészében üvegburkolattal ellátott falon matt részt kaptak, a lift emeletjelzőjét pedig az áramköréhez illesztett elektronika vezérli, lehetővé téve, hogy csak az aktuális emelet LED csíkja világítson.A földszinten és az emeletek közlekedő tereiben, (vagyis a folyosók, az aularészek, lépcsőfordulók), mindenhova Halla folytonos aluprofil lámpatestek kerültek, amely egységessé teszi a világítást és így az épületet is. Az alacsony belmagasság, és az álmennyezetek fölött lévő kevés hely miatt a lehető legkisebb mélységű profilt kellett alkalmazni. A kis mélység korlátozta a teljesítményt is, így 14, 21 és 28W-os T5 fénycsövek kerültek a profilokba. A keskeny lámpatestek belesimulnak a mennyezetbe, és kellő megvilágítást adnak minden emeleten. Ugyanezen profilok találhatók függesztett változatban a földszinti táncteremben és az első emeleti könyvtárban is. A táncterem érdekessége, hogy körbe, Deltalight, (felületre szerelt) halogén lámpatestek vannak, amelyek egy szabályozható körre kapcsolódnak. A tükörrel szemben lévő falra képzőművészeti alkotásokat lehet elhelyezni, a világítás is ehhez a funkcióhoz igazodik állítható sugárzási irányú Kreon lámpatestekkel, amelyek falmosóként is funkcionálhatnak. A hallgatói folyosókról lehet a kisebb előadókba jutni, itt végig mennyezeti profilok világítanak, a fal vonalán elhelyezett csíkok pedig egy másik funkciót is ellátnak: az előadók bejárata mellett, a falon elhelyezett híres magyar tudósok képeit világítják meg. A 60 és 100 fős előadók, valamint a könyvtári kiegészítő helyiségek világításánál a funkcionalitás került előtérbe, tükrös-rácsos mennyezeti Plexiform lámpatestekkel. Kivételt képez ez alól az egyetem közepén elhelyezkedő ötszáz fős előadó.

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Corvinus Egyetem 3

 

Ennek a modern, többcélú előadóteremnek a világítása Helvar szabályozó rendszert kapott. 190 db aszimmetrikus fényeloszlású Regiolux lámpatest 54W-os fénycsövekkel szerelt és az egyetem igényeihez igazodva 8 világítási képet tud megjeleníteni. A lámpatestek az álmennyezet dőlése miatt lettek aszimmetrikusak, abból a célból, hogy ne kápráztassák a páholyszerű padsorokban elhelyezkedő hallgatóságot. A világítási képek előadásra, vetítésre és akár TV közvetítésre is lehetőséget teremtenek, és bármely elmentett képbe manuálisan be lehet avatkozni nyomógombos, illetve érintőképernyős kezelőfelülettel, vagyis bármely kép le-föl szabályozható.

A főbejárat recepciós pultjához hasonlóan a nagyelőadó katedrája is egy üvegbeton burkolatot kapott fehér színű LED háttérvilágítással. Díszítőelem a tábla két oldalán a burkolat mögé helyezett rejtett világítás, amely elé egy narancssárga plexilap került. A táblát külön lámpatestekkel lehet megvilágítani a jobb láthatóság érdekében. A két oldalt és középen végighúzódó lépcsősor minden fokát egy-egy LED lámpatest világítja meg, amely szintén külön kapcsolható és lehetővé teszi a biztonságos közlekedést.
A hallgatói folyosókról nyíló mellékhelyiségek színei, és az alkalmazott bútorok eltérnek a megszokott intézményi jellegtől. Rácsos álmennyezetbe süllyesztett halogén spotlámpák biztosítanak elegendő fényt, továbbá a tükör fölé, egy opál lappal lezárt fénycsöves lámpatest került. A férfi zöld, míg a női mosdó narancssárga burkolatot kapott. Az irodarészben alkalmazott lámpatestek funkcionális jellegűek, egyszerű parabolatükrös süllyesztett fénycsöves lámpatestek, melyek a lengyel Plexiform cég termékei. A közöttük lévő folyosók és társalgórészek raszteres álmennyezeteibe dekoratív, matt üveglapos kompakt fénycsöves Imperial mélysugárzók kerültek. Vannak olyan "kültéri" részek, amik az épületen belül helyezkednek el. Ilyen a nagyelőadó fölötti, 4. emeleti terasz, amely dohányzó és tartózkodó funkciót is betölt. Világítását 3 db Simes kültéri reflektor látja el, ezek kellően megvilágítják a padokkal és virágládákkal körberakott teret.

A másik ilyen hangulatos tér a földszinti hátsó kert. Itt a Deltalight King Teak kompakt fénycsöves lámpatestei kellemes kertvilágítás hangulatot kölcsönöznek a füves területnek. Az egyetem vészvilágítási rendszerét egy központ látja el, erre vannak kötve a folyosók bizonyos és némely nagyobb előadó lámpatestei. A kijáratmutatókat a Lumentron Kft. szállította. Két típus került az épület egészébe, az átlátszó plexitáblás élvilágító AK LED a reprezentatív terekbe, és az opálburás, védett, fénycsöves SKW a "kevésbé szem előtt lévő" terekbe.