Referenciák

Duna Aréna

 

 

A 2017-es FINA Világbajnokság fő helyszínélül szolgáló Duna Aréna Budapest városképének meghatározó eleme. Egy ilyen feladat mindig nagy felelősséget ró az alkotókra. Köszönhetően a projektben érintett felek minőség iránt elkötelezettségének, egy olyan komplexum és világítási rendszer jött létre, mely azon túl, hogy látványos, a jövőbe mutat. Olyan rendszer, mely évtizedek múlva is megállja majd a helyét. Nézzük a részleteket!

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna


Az Arénára hullámszerűen futó fémhomlokzat került, imitálva magát a vizet, a Duna áramlását. Csapatunk, a be light! úgy tekint a fényre, mint az építészet részét képző eszközre, melynek célja a funkcionalitáson túl az, hogy kiemelje az architektúrát, ráerősítsen az épület jellemző vonásaira. A struktúra adta magát: a hullámszerkezetet kellett kiemelni, tágabb kontextusban pedig lassú áttűnésekkel, átúszásokkal kellett megmozgatni a házat, felidézvén az kék-azúrzöld és rokon színekben játszó víz hömpölygését.

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 2

 

Ami a konkrétumokat illeti: az épület homlokzata kétszintű világítást kapott, kandeláberekre szerelt lámpatestek derítik meg távolról a homlokzatot, a homlokzati hullámszerkezet belső részébe szerelt lámpatestek pedig bentről lefelé sugároznak.  A Duna Aréna homlokzat derítő világítására használt berendezések DMX vezérelhető RGBW lámpatestek, melyekből 3 típus került beépítésre, 200W, 420W és 450W-os tipikus teljesítményekkel. A környezet alacsony megvilágítása miatt nem volt szükség nagy megvilágítási szintre a homlokzaton. A fényszennyezés elkerülése miatt a felületeket világítja meg a rendszer. A reflektorok lencsés optikával ellátottak, fényterelő lemez használata nem volt indokolt.

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 3

 

A Duna Aréna esetében nem csak a homlokzat, hanem az épület egésze, a világítási rendszer minden eleme, így a Magyarországon elsőként a LED-es sportvilágítás is vezérelhető, szabályozható. Ez egy laikus látogató számára nem érzékelhető, de a háttérben ez azt jelenti, hogy 15 000 digitális cím vezérlését végezte el a be light! csapata. Egy érzékeny hálózaton keresztül algoritmusokat írtunk, amelyek működtetik a ház világítási képeit, tehát nem áramköröket kapcsolgatunk, hanem áramköröket hívunk elő. Ez a projekt nagy kihívás elé állította a cégünket, hiszen nem annyi volt a feladatunk, hogy világítótesteket szállítunk a helyszínre, majd beüzemeljük azokat, hanem több vezérlési rendszer típust kellett összehangolnunk, beprogramoznunk. Ez többhónapos, sokszor éjszakai munkát jelentett, hibák kezelését, kiiktatásukat, míg végül összeállít az egész. Persze az is hozzátartozik, hogy mindeközben maximálisan kiélhettük a szakmai kreativitásunkat.

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 4

 

Visszatérve a homlokzathoz: a rendszer működtetése DMX vezérelt, időprogrammal ellátott, alapvetően manuálisan indított szekvenciákkal valósul meg. A homlokzat világítása több részre osztható, egyben és külön-külön, azaz lámpatestenként is vezérelhető, kapcsolható. Minden egyes lámpatest külön címen szerepel, ezáltal a világítási képek elkészítésében csak a képzeletünk szab határt. Az időprogramok és a fényerőszabályozás optimális működtetést tesz lehetővé, ezáltal csökkentve az üzemeltetés költségeit, valamint az emberi hiba lehetőségeit (folyamatos működtetés). A kiépített vezérlési rendszer folyamatos megfigyelés alatt tartja a világítási rendszeren lévő lámpatesteket, így ha hiba merülne fel, azonnal be tudjuk azt azonosítani és javítani, valamint ellenőrizni tudjuk a kapcsolások folyamatát, nyomon követve a kapcsolások pontos helyét és idejét.

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 5

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 6

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 7

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 8

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 9

 

irodavilágítás,üzletvilágítás,világítás vezérlés, be light!, Duna Aréna 10

 

STÁB:

Megrendelő: Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.

Fővállalkozó: Market Építő Zrt.
Építész tervező: Napur Architect Kft.
Építész szerző: Ferencz Marcel DLA
Építész szerző: Détári György DLA

Generál tervező: Tecton Kft
Felelős tervező, Építész társszerző: Varga Béla
Építész társszerző, projektvezető: Fodor István
Építész társszerző: Pindes Ákos
Építész társszerző: Ükös Tamás

Belsőépítészet: MCXVI Kft.
Vezető tervező: Szokolyai Gábor

Design elemek: MOME

Épületvillamosság:
Ivanics Zoltán, Nagy Attila

Villamos kivitelező: Vilati Szerelő Zrt.

Világítástechnikai konzulens: Be light Kft.